За оренду земель Володимиреччини фермери готові платити значно більше, ніж раніше

Під час сесійного засідання Володимирецької селищної ради більше 700 га земель сільгосп призначення стали предметом конкурентної боротьби для відразу двох агрофірм – «АГРО-ТЕХ 2019» та «ДІБРОВА ФАРМЗ». Представники компаній по черзі переконували депутатів надати землі в оренду саме їм. Кожен обіцяв ефективне господарювання, розвиток аграрної інфраструктури, нові робочі місця та високу орендну плату (за 1 га по максимальній ставці у 12%, що становить від середньої нормативно-грошової оцінки більше 900 грн. щороку). Вислухавши обох, депутати вирішили відкласти розгляд питання до наступної сесії, доручивши профільній комісії детальніше вивчити усі обставини.

Йдеться про 700 га земель, розташованих на території колишньої Красносільської сільської ради. Все це паї, власники яких уже померли, а їхні спадкоємці так і не узаконили своє право приватної власності. Такі землі є по всій території громади. Деякі з них простоюють, заростаючи молодим лісом. Деякі використовуються фермерами нелегально. Щоб завести агробізнес у законне русло селищна рада взялась до інвентаризації та прискіпливого моніторингу усіх земель громади.

Начальник земельного відділу Віктор Войтович пояснює, що таких паїв «без власників» в громаді багато, лише на території колишньої Красносільської сільської ради їх близько 1000 га. Права власності на них селищна рада не має. Проте, відповідно до статті 1285 Цивільного кодексу України, може ними розпоряджатись в інтересах громади. До появи законного власника (за посиланням можна дізнатись порядок успадкування земельної ділянки) селищна рада, за рішенням депутатів, може надавати такі ділянки в оренду. Саме на таку оренду й претендували «АГРО-ТЕХ 2019» та «ДІБРОВА ФАРМЗ».

Компанія АГРО-ТЕХ 2019 першою звернулася з клопотанням про можливість оренди більш як 700 га земель поблизу Красносілля, а також 80 га ближче до Володимирця. Відразу запропонували плату у 12% за 1 га (це максимальна ставка відповідно до закону), але не менше 2000 грн. Це значно більше, ніж зазвичай отримують власники паїв від інших орендаторів. Для прикладу, їхній конкурент «ДІБРОВА ФАРМЗ» сплачує орендну плату на рівні мінімальної ставки у 3% від нормативно-грошової оцінки. Проте, претендуючи на все ті ж 700 га землі, представник компанії пообіцяв платити за неї 10%, а під час сесії погодився вже на 12%, зрівнявшись з пропозицією конкурента.

Вислухавши позиції, депутати вирішили почекати з рішенням до наступної сесії. Представникам обох компаній запропонували спробувати напрацювати компромісну пропозицію.

 

Довідкова інформація, озвучена представниками компанії під час сесії

ТОВ «АГРО-ТЕХ 2019» була створена у 2019 році та зареєстрована у Рокитнівській громаді. Саме там має найбільшу кількість орендованої землі, проте претендує на землі й в інших громадах північної Рівненщини. Фірма має на меті застосування європейських практик обробітку, коли на неоднорідних, різних в межах однієї території ґрунтах вирощують різні культури, найвідповідніші саме для визначеного ґрунту. Компанія обіцяє системну розбудову аграрної інфраструктури, що включатиме очищення водоканалів та створення баз первинної обробки продукції. І хоча підготовчий процес може тривати не один рік (у Рокитнівській громаді лише наступного року розпочнуть першу посівну), орендну плату обіцяють платити справно. Робітників набиратимуть з місцевих, забезпечуючи навчанням на базі офісу у Рокитно.

ТОВ «ДІБРОВА ФАРМЗ» була створена у 2016 році вихідцями з України в США, які вирішили повернутись. Зареєстрована у Дубровицькій громаді. Упродовж 5 років компанія працює на землях поблизу Красносілля та Озера, маючи договори оренди з більш як 200 власниками паїв. Компанія орієнтована на органічне вирощування культур, працює на європейський ринок. Перспективу розвитку бачить у вирощуванні технічної коноплі, для обробки якої планують збудувати міні-завод. Для роботи такого заводу потрібні площі близько 1000-1500 га.

Пов'язані матерiали:

Не знайдено

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.