З 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Період кампанії охоплює наступні важливі дати:

 • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
 • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
 • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
 • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
 • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
 • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
 • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Попри війну, проблема домашнього насильства не стає менш важливою. Війна, як і будь-яка екстремальна ситуація, загострює проблеми людей, які були й до цього. Зокрема, це стосується насильства в родинах. Коли у людей, які живуть у постійному стресі, опиняються в одному приміщенні, чи змушено змінюють місце проживання, залежать один від одного та не можуть відволіктися, нерідко виникають ситуації домашнього насильства. Людям, які зазнали такого насильства зараз, складніше знайти вихід – вони часто обмежені у пересуванні, їм немає в кого попросити про допомогу, вони ще більше залежать від кривдників фізично та матеріально.

Домашнє насильстводії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Домашнє насильство проявляється у різних формах. 

 • Психологічне насильство – словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, постійний психологічний тиск, намагання вас тримати у постійній психологічній тривозі.
 • Фізичне насильство – ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці.
 • Економічне насильство – позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення вас без ліків.
 • Сексуальне насильство – примушування до зайняття сексом без згоди, змушування робити не припустимі для особи речі сексуального характеру, відео та фото зйомки сексуального характеру.

Якщо Ви постраждали від домашнього насильства !!!

 • одразу викликайте поліцію (102).
 • пишіть заяву про вчинення домашнього насильства.
 • просіть поліцейських, які приїхали на виклик, про винесення термінового заборонного припису. Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб. Жодних законодавчих обмежень стосовно даних дій немає!
 • Звертайтеся до суду з заявою про винесення обмежувального припису стосовно кривдника – це захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. (В умовах воєнного часу, суди України продовжують працювати забезпечуючи конституційне право людини на судовий захист).

Важливо! Якщо домашнє насильство вчинялося в присутності дитини, наполягайте, щоб поліція зафіксувати даний факт. Дитина, в присутності якої вчинялося домашнє насильство, також рахується постраждалою.

Куди постраждалим від домашнього насильства звертатися за допомогою?

Якщо насильство відбувається «тут і зараз» – треба телефонувати за номером 102, тобто в поліцію. У зверненні повідомити адресу, і якщо насильство відбувається щодо або в присутності дитині – вказати й це. Адже за законом, навіть якщо дитина є свідком домашнього насильства, – вона вважається постраждалою і потребує допомоги та захисту. Поліція має відреагувати на звернення, припинити протиправні діяння, оцінити ризики та на підставі цього розглянути можливість винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника. Якщо постраждалій особі завдано тілесних ушкоджень треба звернутися до медичного закладу. Обов’язково повідомити лікарів про ситуацію, що сталася. Якщо домашнє насильство відбулося раніше або не несе прямої загрози особі в цей момент (наприклад, постраждала особа чи кривдник пішли з дому, де відбувалося насильство) – постраждала особа може звернутися щодо цього випадку в поліцію з заявою. У поліції мають зафіксувати звернення та відреагувати на нього.

Крім поліції, є й інші державні органи, які реагують на випадки домашнього насильства. Зокрема, це:

 • служба у справах дітей;
 • соціальні служби;
 • органи управління освітою, навчальні заклади, установи та організації системи освіти;
 • органи охорони здоров’я, установи та заклади охорони здоров’я;
 • центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
 • суди;
 • прокуратура

Зокрема на території Володимирецької громади координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та протидії торгівлі людьми, визначено Базаку Івана Степановича, заступника Володимирецького селищного голови.

Структурними підрозділами, які проводять роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, та які проводять роботу з координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам визначено Володимирецький селищний центр соціальних служб та Службу у справах дітей Володимирецької селищної ради.

Прийом та реєстрація заяв і повідомлень про вчинення насильства в сім′ї проводиться відповідно робочого графіку з понеділка по четвер з 8.00 до 17.15, в п′ятницю з 8.00 до 16.00 за місцем роботи вище вказаних працівників, а саме:

 • Базака Іван Степанович, заступник Володимирецького селищного голови, координатор з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та протидії торгівлі людьми; смт.Володимирець, вул.Повстанців,21.
 • Ковалець Галина Вікторівна, в.о.директора Володимирецького селищного центру соціальних служб; смт.Володимирець, вул.Соборна, 23. (ІІ поверх)
 • Мечкало Тетяна Сергіївна, начальник служби у справах дітей Володимирецької селищної ради, смт.Володимирець, вул.Соборна, 23. (ІІ поверх).

 

Чому важливо повідомляти про випадки домашнього насильства? 

Замовчування випадків домашнього насильства призводить до повторного вчинення насильства, досить часто ще в більш жорсткій формі. Через відчуття безкарності цикли стають усе коротшими – тобто акти насильства трапляються все частіше, стають усе більш агресивними та наносять більше шкоди постраждалим.

Головне правило- не мовчати !!!

Пов'язані записи

Не знайдено

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *