Відбулось засідання робочої групи з питань реорганізації Мистецької школи

Сьогодні відбулось перше засідання робочої групи з питань реорганізації позашкільних закладів та закладів культури. Учасниками засідання стали селищний голова Василь Ковенько, секретар селищної ради Юрій Блищик, перший заступник голови Вараської РДА, депутат селради Юрій Козярець, директор Мистецької школи Тетяна Мирончук, директор Централізованої системи публічно-шкільних бібліотек Ілона Курач, представники батьківського та педагогічного колективів, юристи.

Представники селради на початку засідання вкотре підтвердили дві речі – діти продовжать навчатись, а після навчання отримають необхідні свідоцтва. Василь Ковенько наголосив, що питання закриття закладу жодного разу не ставилось і намірів таких селищна рада не має. Завдання стоїть реформувати заклад, зберігши навіть при обмеженому фінансуванні усі послуги, які сьогодні діти там отримують. Аргументація селищної ради зводилась до двох речей.

По-перше, школа фінансується за рахунок селищного бюджету, відтак із податків, що платять усі жителі громади – як з Довговолі чи Зеленого, так і з Володимирця. Хтось більше, хтось менше. Проте користуються послугами Мистецької школи у переважній більшості саме жителі селища. Всього їх сьогодні там вчиться трохи більше 200, тоді як усіх дітей громади біля 5000. Зрозуміло, пояснити жителям сіл та депутатам від них, особливо віддалених сіл, чому громада у витратах керується в першу чергу інтересами володимирчан, важко. Адже суми немалі, бо якщо 4,2 млн. грн. (стільки потребувала школа) розділити на кількість усіх дітей громади, то вийде більше 800 гривень. Це сотні тисяч для деяких сіл. Чому ці кошти їм не віддати на благоустрій, збудувавши, для прикладу, яку не яку дорогу до школи, щоб діти не йшли туди калюжами? «Можливості мають бути рівними», – зауважує Василь Ковенько.

Більше того, не всі ОТГ, чиї діти навчаються у Мистецькій школі, готові покривати витрати на навчання своїх дітей (повідомляють, що просто не мають на це змоги). Хто ж візьме на себе видаткову частину в такому випадку? «Змушена Володимирецька громада, бо ми не можемо допустити, щоб діти опинились на вулиці, не хочемо, щоб їхнє навчання перервалось і стало даремним» – пояснює селищний голова. «Тому доведеться платити з бюджету нашої громади, а це ж податки наших жителів, в тому числі і сільських жителів. Яка їм від цього користь?»

По-друге, видаткову частину потрібно зменшувати всюди, де це можливо без втрати кількості та якості послуг для громадян. Інакше грошей просто не вистачить і тоді єдиним вирішенням стане реальне скорочення та реальне закриття соціальних закладів. Щоб такого не допустити і була запущена реорганізація сфери культури та позашкілля. Побудова нової системи також чекає освітянську сферу – це те, до чого спонукає нас держава – оптимізація та фінансова ефективність. Тому перед нами стоїть питання – як зекономити, щоб зберегти потрібні громаді заклади? Об’єднання, створення поліфункціональних закладів та побудова єдиного управлінського апарату є лише одним з варіантів, та й той не вирішує усіх питань. Які альтернативи?

Позиція селищної ради – батьки та спонсори повинні активніше залучатись до фінансування закладу. Громада готова оплачувати місця у школі для дітей окремих категорій громадян –учасників АТО, малозабезпечених сімей – перелік можна напрацювати. Звісно, з бюджету потрібно оплачувати також навчання здібних, талановитих дітей. Але ж є батьки, які не потребують фінансової допомоги і можуть самостійно покрити вартість навчання. Цю вартість потрібно прорахувати відповідно до ринкових умов та фінансових можливостей сімей, а також надати батькам можливість коригувати кількість навчальних годин, а відтак і ціну навчання. До слова, заявлена на засіданні собівартість послуг для однієї дитини на місяць складає близько 2300 грн., тоді як батьки платять від 170 грн.

Що попередньо вирішили?

  • Розглядати варіанти реформування Мистецької школи лише зі збереженням статусу юридичної особи.
  • Відповідно до першої позиції запропонувати депутатам на розгляд проект змін у рішення Володимирецької селищної ради № 134, що передбачають виключення Мистецької школи із процесу реорганізації.
  • Підготувати звернення до Кабінету Міністрів України щодо можливості фінансування мистецьких шкіл із державного бюджету.
  • Директору Мистецької школи Тетяні Мирончук підготувати детальні фінансові розрахунки задля визначення розміру можливої батьківської плати.

Чергове засідання робочої групи відбудеться на наступному тижні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *