Актуальне питання – щодо захворювання СКАЗ

Останнім часом почастішали випадки  появи лисиць в населених пунктах району. Переважна більшість випадків – це пошук ними їжі. Утримувані на власних господарствах громадян кури, гуси, качки та інша свійська птиця, а часто в  села заходять лисиці з неадекватною поведінкою. Коли в селі, селищі,    містечку чи місті удень  «прогулюється» лисиця й не реагує на людей та машини або ж навпаки проявляє агресію – то вона, ймовірно,  хвора на сказ і є дуже небезпечною!  З початку травня в Вараському районі зареєстровано один неблагополучний пункт  по сказу.   Тому важливо знати, що лисиці не лише  завдають матеріальних збитків, вони ще й є головними поширювачами збудника сказу.

Нагадаємо, що Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Відноситься до інфекційних природно-вогнищевих захворювань вірусної етіології, з рановим механізмом передачі інфекції, ураженням центральної нервової системи. Не існує території, яка вільна від сказу взагалі.  В Україні дане захворювання реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.

Збудник сказу – вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі – в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах.

Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином із сімейства собачих (вовки, лисиці), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині великої концентрації вірусу (у вовків – в 90-100%, лисиць – в 80-90%, собак і кішок – в 50%).

Сказ – ранова інфекція, при якій зараження найчастіше відбувається при укусі.

У повсякденному житті можуть мати місце випадки зараження при послинені пошкоджених шкірних покривів і слизових оболонок людини хворими на сказ тваринами, при розробці туш тварин, контакті із забрудненою слиною шкірою.

Хворі сказом тварини виділяють вірус із слиною вже в останні дні інкубаційного періоду – за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду хвороби. Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини. Вірогідність зараження при укусах хворими собаками становить 14%, лисицями – до 30%, вовками – 70%. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).

У людини інкубаційний період може тривати місяцями, в середньому 30-90 днів, найкоротший – 7 днів. Враховуючи те, що вірус в слині з’являється за 7-10 днів до появи клінічних симптомів, необхідно пам’ятати, що тварин, які нанесли укуси, необхідно ізолювати і проводити за ними 10-денний ветеринарний нагляд.

Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і полеглих.

Постраждалі люди від укусів та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою в медичний заклад для отримання невідкладної допомоги і вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації. При можливості необхідно самостійно промити рану значною кількістю мильної води, краї рани змазати 70-градусним спиртом або 5% розчином йоду, накласти асептичну суху пов’язку і звернутися до лікаря.

Необхідно пам’ятати, що захворювання завжди закінчується смертю!

Для лікування застосовується антирабічна вакцина та імуноглобулін, які є абсолютно нешкідливими для людини. Сьогодні антирабічне лікування в Україні є безкоштовним. Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації.

У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків.

З метою недопущення поширення сказу на території району здійснюються заходи Вараським районним управлінням Держпродспоживслужби  Головного управління в Рівненській області,  зокрема:

 • спеціалістами Вараськ4ої районної державної лікарні ветеринарної медицини проводиться відповідна роз’яснювальна робота серед населення, здійснюються профілактичні щеплення проти сказу серед собак та котів, що належать жителям району;
 • епізоотологічний моніторинг – здійснюється шляхом епізоотологічного обстеження: своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотологічної ситуації;
 • лабораторні дослідження – проводяться при підозрінні та підтвердженні сказу у тварин
 • проведення роз’яснювальної роботи серед населення з питань профілактики сказу(пам’ятки, буклети, листівки, наради, бесіди, інтернет-ресурс тощо).

 

Для того, щоб захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил:

 • необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців у ветеринарну лікарню за місцем проживання для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
 • у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного спеціаліста, який обслуговує Ваш населений пункт, для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
 • слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
 • не слід підбирати в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин, або знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю і провакцинувати від сказу;
 • не слід брати тварину «на літній сезон», а потім  викинувши її, ви збільшуєте тим самим кількість бездоглядних тварин і підвищуєте ризик виникнення сказу в околицях Вашого населеного пункту;
 • не слід позбавлятися від тварини, яка покусала або подряпала людину,по можливості за ним має бути встановлено десятиденне спостереження;
 • при появі диких тварин на особистих подвір’ях, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи і забезпечення безпеки себе і Ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ваше здоров’я у Ваших руках! Дбайте про нього!

ЗВЕРТАЄМО ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.

 

Вараське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області

Пов'язані записи

Не знайдено

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *