8 травня, у День памʼяті та примирення, українці вшановують тих, хто у Другій світовій війні переможно боровся з нацизмом. Ми вшановуємо усіх жертв тієї страшної війни.
Друга світова війна, яка тривала з 1939 до 1945 року, була одним із найкривавіших та найбільших збройних конфліктів в історії людства. Участь у ній брали понад 60 держав. Бойовими діями були охоплені Європа та Східна Азія, Африка й Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Україна була одним з основних полів битв Другої світової війни, а ще простором, де тоталітарні режими – нацистський і радянський – вчиняли масові злочини.
Відзначати День пам’яті та примирення 8 травня – європейська традиція споминати Другу світову війну. Українська держава цю традицію послідовно впроваджує після Революції гідності. Це означає, що ми вшановуємо всіх, хто боровся з нацизмом, та всіх жертв тієї війни. Ми беремо до уваги всі аспекти війни, акцентуємо на її людському вимірі та завданих стражданнях.
Другий рік поспіль українці проводять цю пам’ятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни Росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової. Чимало жахіть війни, які раніше асоціювалися з останнім глобальним конфліктом, стали реальністю в Україні внаслідок воєнних злочинів російської армії та керівництва РФ. Ці злочини стали наслідком рашизму – цілеспрямованої російської політики.
Сьогодні українські воїни гідно протистоять російському рашизму, як колись наші предки на полях битв Другої світової бороли нацизм. Рашизм став новим різновидом тоталітарної ідеології та практики, який ґрунтується на традиціях російського шовінізму й імперіалізму, практиках комуністичного режиму СРСР та націонал-соціалізму. Будучи наслідувачем нацизму, рашизм, як і будь яка нелюдська ідеологія, приречений на поразку.
У День пам’яті та примирення висловлюємо глибоку повагу воїнам, які героїчно протистояли нацистській та комуністичній тоталітарним системам. Вшановуємо жертв тієї страшної війни. Робимо все, щоб закінчити нинішню війну.
Ніколи знову!